úterý 26. března 2013

Postcrossing Mánie!


O co vlastně jde?
O výměnu pohledů z celého světa. Zaregistrujete se na http://www.postcrossing.com/ . Zadáte své jméno a adresu, napíšete něco o sobě. Zvolíte si jaké typy pohledů chcete dostávat ( samozřejmě musíte je vypsat které se vám líbí a které ne :D). Ze začátku máte možnost poslat 5 pohledů. Na každý pohled musíte napsat ID aby je příjemce mohl zaregistrovat a vy jste se zařadili na seznam adres na které je možno posílat pohled. Upozorňuji že nedostanete pohled dokud ho nepošlete vy a v pořádku nedorazí. Bohužel se stává, že nějaký pohled se cestou ztratí :-(.

Kolik to bude stát?

Pohled do Evropy stojí 20Kč. Pohled mimo ní 21Kč. Rusko se počítá do Evropy jak kdy, proto bude asi nejlepší posílat se známkami o hodnotě 21Kč. 

2 možnosti posílání:
1) Zajdete na poštu s napsaným pohledem. Příjdete  k občas nepříjemné pošťačce a řeknete, že chcete poslat letecky pohled. Letecká pošta je samozřejmě rychlejší. Zaplatíte částku a čekáte až pohled dorazí.
2) Pohled do schránky
Samozřejmě je tu možnost klasického vhazování pohledů do poštovní schránky. Mě osobně ze začátku dělali problém známky :-D. V Čr jsou klasické známky o hodnotě 1, 5, 10, atd.. Potom tu jsou ještě známky označené písmeny A, E a Z.
A jsou známky, které se dají posílat "jen" po území Čr. Tyhle známky stojí 10 kč, Ale dají se lepit i na zahraniční korespondenci. Např. když posíláte pohled do Německa tak stačí, když na něj nalípnete 2 známky A a máte vystaráno. Známky E se používají na pohledy, které pobíhají jen po Evropě, u těchto stačí, když na pohled nalepíte jen 1. Z známky jsou určeny k cestám do zámoří.

Co napsat na pohled, a jaké posílat?

Prakticky můžete napsat co chcete. Nebo se stačí podívat na profil člověka, kterého jste si vylosovali, jestli tam nemá napsáno co by rád o Vás věděl. Můžete napsat něco o sobě, o vaší rodině, koníčkách, práci, zvířatech, nebo stačí jen popřát hezký den a připsat odkud pohled přišel. Je to jen na Vás. Vzhled pohledů je taky celkem fuk, pokud si příjemce nepřeje aby mu byli zasílány pohledy na nějaké téma ( já mám třeba černobílé fotky). Koupit pěkný pohled u nás je olympijský výkon. Přiznejme si že naše pohledy jsou nejkýčovitější ze všech kýčovitých věcí jaké kdo kdy viděl. Jestli chcete udělat příjemci radost budete si muset za pohled trošičku připlatit nebo mu vlastní vyrobit. I když někteří mají na profilu napsáné NO HANDMADE CARDS. To pak máme smůlu... A jak napsat adresu? Jde to velice těžko. České pohledy jsou omezeny 4 řádky a k tomu je na nich místo na PSČ, které se nikde jinde než u nás nepoužívá. Respektive používá ale má víc čísel takže i tak je to k prdu. A také je velký problém natěsnat celou adresu aby se tam vešla celá a byla k přečtení. V tomto případě neváhejte psát i mimo řádky. A důležité je aby jste nezapomněli připsat ID, které je velice důležité. Bez něj byste nikdy nedostali pohled na oplátku.


Žádné komentáře:

Okomentovat