neděle 7. prosince 2014

0.4 Soumrak civilizace - Mike Lancaster

Autor: Mike Lancaster
překladatel: Jana Hejná
nakladatelství: Egmont
počet stran: 180
vazba: e-book, paperback
žánr: sci-fi
série: Point 4 (#1)
Anotace:

"Jmenuju se Kyle Straker a už neexistuju."


  To jsou úvodní slova postavy Kylea Strakera, který vypráví příběh čtyř lidí. Čtyř lidí probuzených z hypnózy, ztracených a zapomenuti ve svém vlastním světě. Svět se změnil a nikdo z nich neví pořádně jak, kdy a proč. Důležité ale je nepropadat panice a najít odpovědi na otázky a nenechat se při tom "updateovat".  Všechno začíná poklidně, v malém zapadlém městečku v Anglii, které má ani né 1000 obyvatel. Vesničané jsou téměř nepolíbeni moderní technikou, sotva mají mobil nebo počítač, připojení k internetu taky stojí za prd. Relativně jejich jedinou zábavou je něco na způsob amatérského divadla nebo představení. Každoročně zde účinkují strašní karaoke zpěváci, břichomluvec, roztodivní kouzelníci a všemožná zjevení. Proto když na scénu přichází mladý, nadějný a přesto nervózní kouzelník, je to pro ně událost století. To ale nikdo netuší, že to pro ně JE událost století a ne jenom pro místní usedlíky, ale i pro celé lidstvo. 
 Mladý kouzelník Denny uvede 4 dobrovolníky do stavu hypnózy, když se z ní probudí, něco je špatně, nikdo z obecenstva se nehýbá, všechno jako kdyby zmrzlo v čase. Začínají panikařit, nevědí co se kolem nich děje. Je to snad nějaký žert? Ne, je to realita, jen lidi se nehýbají, telefony jsou hluché, vysílače nefungují a z nějakého prapodivného důvodu ze na obrazovce počítače paní O'Donnellové objevují zvláštně se vlnící hieroglyfy. Jeden ze čtyř zhypnotizovaných je i náš Kyle, Jejich příběh zaznamená na několik starých magnetonových pásek pro budoucí generaci. Chce aby nikdy nezapomněli, nikdy nezapomeňte na to kdo jsou, protože oni jsou 0.4.

  Námět knihy jako takové je naprosto boží. Pekelně ale vypadá její zpracování. Charakter postav se tu mění jak na běžícím páse, jednou je člověk posera a za 5 minut zase hrdina. Bytostně mě vytáčejí hloupé ženské postavy (viz. třeba Lilly). Nevím jestli to bylo schválně tak zakončeno, ale v celé knize není pořádně vysvětleno jak a proč se to děje. Knihu mohu doporučit nezkušeným sci.fi fanouškům, kteří touží si přečíst knihu o nějaké formě útoku na Zemi, je tajemná a není při tom příliš složitá na čtení. Místami se autor skutečně snaží to psát tak, aby si z toho každý sedl na zadek, jenže pak přestane a připadá mi, že přidává jen výplně textu a prdí na to, a sem tam přidá nějaké to ohromující hi-tech slovíčko. U téhle knihy jsem vážně na vážkách jaké hodnocení jí dát, protože v jednu chvíli je dobrá, pak v celku víc než dobrá a pak je to zase bída. Takže myslím, že zlatá střední cesta postačí.

hodnocení: 60%


Za poskytnutí recenzní e-knihy děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.cz. Knihu si můžete zakoupit zde!


4 komentáře:

  1. Wow, recenze vypadá skvěle!! :)) Rozhodně se po knize poohlédnu :)

    OdpovědětVymazat
  2. Skvělá recenze :) Knížku mám zrovna půjčenou z knihovny a už se těším, až se do ní pustím! :)

    OdpovědětVymazat