úterý 18. srpna 2015

Mortdecaiův záhadný případ s knírem - Kyril Bonfiglioli

Autor: Kyril Bonfiglioli
překladatel: Michala Marková
série: Charlie Mortdecai #4
nakladatelství: Paseka
žánr: komedie
počet stran: 251
Anotace: Světem protřelý aristokrat, excentrik a obchodník s uměním Charlie Mortdecai, zaujatý právě kultivací nové ozdoby svého horního rtu, je povolán do Oxfordu, aby v roli neoficiálního vyšetřovatele přišel na kloub tragické nehodě tamní profesorky provázené řadou podezřelých okolností. Navzdory všem překážkám spěje Charlie neochvějně k cíli své mise - jak ale tuší, ani ten nejďábelštější z protivníků neprověří jeho schopnosti tak jako jeho neodolatelná žena Johanna, odhodlaná nevpustit jej do manželského lože, dokud se nezbaví svého tolik hýčkaného kníru.

Charlie je požádán aby objasnil záhadnou nehodu jedné oxfordské profesorky, kterou absolutně nesnášel a sám by ji mile rád pomohl do hrobu. Charliemu se ale moc nechce, nechal si zrovna narůst knír a rozhodl se, že o tuto chloubu je nutnu začít velice dobře pečovat. Je vlastně jediný komu se ten nechutný kartáč pod nosem líbí a okolí mu to dává jednoznačně najevo. Odpůrcem kníru je i jeho milovaná žena Johanna, která po něm přímo požaduje aby si ho oholil jinak bude po zbytek života spát v posteli sám. Charlie se proto rozhodně že pojede do Oxfordu a podívá se na zoubek oné záhadné nehodě a svou ženušku nechá trochu vychladnout. Cesta k odhalení pravdy o celém případu se však ukáže být mimořádně spletitá a neohroženého pátrače čeká řada těžkých zkoušek v podobě brutálních násilníků, tajnůstkářských bankéřů, řecky psaných poznámek, záludností zákonů optiky či půvabných ruských agentek.

Ctihodný Charlie Mortdecai, tak sám sebe nazývá, je všechno, jen ne ctihodný. Kvůli své povaze s notnou dávkou britského suchého humoru si musel pořídit komorníka/bodyguarda Jocka, který ho chrání před nástrahy života šlechtice a obden ho léči z kocovinek. Jock je tupá ale zároveň inteligentní gorila. Moc vzdělání nepobral, nevyzná se v umění, vědě, jakou vidličku co jíst ale vyzná se ve zbraních a lidech.

Knihu jsem si pořídila kvůli tomu, že jsem viděla film a dost se mi líbil. Doporučuji si přečíst můj komentář k obálce. Očekávala jsem že kniha bude vtipná a ztřeštěná. Také že byla (tak trochu), bohužel byla napsaná sušší nudnou češtinou. Kniha je psaná uhlazenou a vznešenou řečí, autor pečlivě volil ta správná spisovná, elegantní a hlavně hodně snobská slova. Upřímně, lezlo mi to na nervy :D. Takováhle slova jsou na mě až příliš nudná a okázalá a některé monotónní pasáže jsem přeskakovala. I přes tu snobárnu byla kniha celkem dobrá. Charlieho humor je jedinečný, ironický a Jock je prostě úžasný frajer. Knihu mohu doporučit lidem co mají rádi snobský humor, takový ten u kterého se musí víc přemýšlet než ten joke pochopíš. Zápletka byla zajímavá a celou dobu jsem neměla ani potuchy kdo je vrah, pokud tam tedy nějaký vrah je (žádný spoiler). Znovu tu knihu ale číst nehodlám.


hodnocení: 60%

Děkuji internetovému obchodu Megaknihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku, knihu si můžete zakoupit zde.


Obálka!
jak jste si jistě všimli, je to filmová obálka. Mě osobně se filmové obálky líbí a nemám nic proti nim. Co mě ale neskonale sere je to, že FILM NEMÁ ABSOLUTNĚ NIC SPOLEČNÉHO S TOUTO KNIHOU! Nemyslím to tak, že je jen pár rozdílů mezi filmem a knihou, to ne. A já se ptám proč? Proč dávat na knihu obálku z filmu, ke kterému vůbec nepatří? Odpověď zní: prachy. To je jako kdybych na knihy od Tolkiena dala obálku z filmu Batman: Temný rytíř. Tleskám, pěkně jste mě nasrali, myslím konkrétně Vás, kteří tuhle kravinu vymysleli.
Žádné komentáře:

Okomentovat